Putem repozitorija

Objavljivanje putem repozitorija

Digitalni repozitorij je zbirka koja u digitalnom obliku okuplja, trajno pohranjuje i omogućuje slobodan pristup znanstveno-istraživačkoj, intelektualnoj i kreativnoj produkciji nastaloj radom ustanove, odnosno njenih djelatnika i studenata. U repozitorij se mogu pohranjivati završni i diplomski radovi studenata, disertacije i znanstveni magistarski radovi, znanstveni i stručni radovi objavljeni u časopisima i zbornicima sa skupova, istraživački podaci, knjige i poglavlja u knjigama, obrazovni sadržaji, slike, video i audiozapisi, prezentacije te ostale vrste dokumenata.

Sve sastavnice Sveučilišta u Rijeci imaju svoje institucijske repozitorije u okviru sustava Dabar – Digitalni akademski arhivi i repozitoriji.

Repozitoriji u sustavu Dabar omogućuju trajnu pohranu i otvoreni pristup objektima uz upotrebu Creative Commons licencija. Objektima se dodjeljuje jedinstveni trajni identifiktor, podržane su napredne mogućnosti pretraživanja, diseminacija podataka u druge sustave, OpenAIRE su kompatibilni, u skladu su s FAIR načelima i usklađeni s tehničkim specifikacijama EOSC-a te kao takvi u potpunosti udovoljaju zahtjevima financijera.

Digitalnim objektima objavljenim putem repozitorija u Dabru mogu se dodijeliti Creative Commons licencije kojima određujete uvjete korištenja vašega rada – umnožavanje, distribuiranje, prerade, korištenje u (ne)komercijalne svrhe…

Prema Politici otvorene znanosti Sveučilišta u Rijeci preporuka je korištenje CC-BY licencije.

Ponekad izdavač u svojoj politici o samoarhiviranju radova zahtijeva upotrebu određene licencije.

Ukoliko niste sigurni koju licenciju odabrati, možete odgovoriti na nekoliko kratkih pitanja kako biste odabrali odgovarajuću licenciju: odabir licencije.

  • PREPRINT (Submitted Version) – rukopis poslan na recenzijski postupak

  • POSTPRINT (Accepted Version) – recenzirani rukopis prihvaćen za objavljivanje (podliježe embargu!)

  • Izdavačev PDF (Published Version) – objavljena verzija rada

  • Provjeri što piše u ugovoru s izdavačem
  • Provjeri kakva je politika izdavača o samoarhiviranju i otvorenom pristupu na portalu časopisa Sherpa/RoMEO
  • Prouči politiku izdavača na mrežnim stranicama izdavača:
  • About
  • Author Guidelines / Instructions to Authors
  • Copyright / Open access policies
  • Editorial policies
  • Self-archiving / Sharing your work

Objavljena verzija rada (izdavačev PDF) smije se objaviti u institucijskom repozitoriju samo ako je rad objavljen u otvorenom pristupu uz CC licenciju ili ako je to u skladu s politikom izdavača.

Rad možeš objaviti i u multidisciplinarnom repozitoriju Zenodo koji, uz dodjelu DOI broja, osigurava i visoku vidljivost ili u neki od tematskih, najčešće preprint, repozitorija koji osiguravaju visoku vidljivost unutar određenog područja znanosti.

  • Multidisciplinarni repozitorij Zenodo je digitalni repozitorij izgrađen u sklopu projekta OpenAIRE za pohranjivanje publikacija, prezentacija, postera, slika, audio i video materijala, istraživačkih podataka, materijala za učenje i softvera te ne postoje ograničenja vezana uz veličinu pohranjenih datoteka. Pohranjivanjem u Zenodo rad dobiva DOI broj.
  • Tematski repozitorij pokriva određeno tematsko područje te omogućava bržu vidljivost i učinkovitiju razmjenu informacija unutar znanstvene zajednice, npr. arXiv, PubMedCentral i dr.

 

Nakon što objaviš rad u publikaciji, isti je potrebno, u skladu s Politikom otvorene znanosti Sveučilišta u Rijeci pohraniti (samoarhivirati) i objaviti u institucijskom repozitoriju vaše ustanove.

Trebaš našu pomoć?

Na radionici će biti objašnjeno kako pohraniti rad u repozitoriju Dabar u skladu s Politikom otvorene znanosti Sveučilišta u Rijeci te u skladu s pravima izdavača. Odgovorit će se na pitanja koja verzija rada i pod kojim uvjetima se smije pohraniti u repozitorij.
Trajanje radionice: 60 minuta

PRIJAVI SE

Što je Creative Commons? Koje su prednosti objavljivanja djela pod uvjetima Creative Commons licencija koje u više dokumenata u smislu otvorene znanosti preporučuje i Europska komisija?
Objasnit će se modeli objavljivanja i licenciranja radova u otvorenom pristupu putem Creative Commons licencija, te će polaznci biti upoznati kako dodijeliti Creative Commons licenciju svojem radu.
Trajanje radionice: 45 minuta

PRIJAVI SE

Vidi još...