Što je otvoreni pristup?
- Otvoreni pristup je slobodan, besplatan i neometan mrežni pristup digitalnim znanstvenim informacijama
- omogućuje čitanje, pohranjivanje, distribuciju, pretraživanje, dohvaćanje, indeksiranje i/ili drugo zakonito korištenje sadržaja
- pod znanstvenim i obrazovnim informacijama i sadržajima podrazumijevaju se svi plodovi istraživačkog, razvojnog, stručnog i obrazovnog rada
Kako ti otvoreni pristup može pomoći?
- Otvorenim pristupom pridonosi se poboljšanju kvalitete, smanjuje se potreba za nepotrebnim umnožavanjem istraživanja i trošenjem resursa (vrijeme i novac), ubrzava se znanstveni napredak, pomaže se u borbi za znanstvenu čestitost i pogoduje gospodarskom rastu i inovacijama
- Otvorenost znanstveniku donosi više zasluga, jer se javno dostupne znanstvene publikacije citiraju češće od članaka objavljenih samo u časopisima koji se pretplaćuju
- Otvoreno objavljivanje istraživačke studije promiče vidljivost, korisnost i utjecaj rada, uz povećanje mogućnosti za suradnju
Koje opcije postoje?
Zlatni tip otvorenog pristupa podrazumijeva publiciranje radova u časopisima s otvorenim pristupom, što znači da je znanstveni članak odmah objavljen u otvorenom pristupu na stranicama izdavača/časopisa. Članak je na taj način besplatno i trajno dostupan svima, a autori zadržavaju svoja autorska prava.
Zlatni tip otvorenog pristupa podrazumijeva nekoliko modela:
Dijamantni časopisi
Dijamantni časopisi su časopisi u kojima je pristup objavljenim radovima besplatan i u kojima nema troškova objavljivanja (eng. article processing charges, APC). Časopise financijski podupire ustanova, država, udruga, donacije i slično (autorima ne naplaćuju troškove za objavljivanje radova u otvorenom pristupu).
Primjer: Hrčak – portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa
Popis časopisa koji ne naplaćuju APC
Časopisi u otvorenom pristupu koji naplaćuju troškove objavljivanja radova
Nema pretplate – besplatan je pristup svim radovima, ali se naplaćuju se visoki troškovi objavljivanja radova (autorima ili njihovim institucijama) – zna biti i nekoliko tisuća eura.
Primjeri:
PLOS
BioMedCentral (BMC)
DOAJ – Directory of Open Access Journals
Hibridni časopisi
Časopisi koji naplaćuju pretplatu, a autorima omogućuju objavu rada u otvorenom pristupu uz plaćanje troškova objavljivanja (eng. article processing charges, APC). To je negativan primjer dvostrukog financiranja od pretplate i od autora radova! (tzv. „duble dipping journals”)
Za objavu u otvorenom pristupu u većini slučajeva plaća se jednokratna naknada za obradu članka (APC – troškovi administracije i upravljanja recenzijom, profesionalne izrade članaka u PDF-u i drugim formatima te diseminacije objavljenih radova na različitim mjestima). Naknadu mogu plaćati autori, njihova institucija, ili financijeri.
Sastavnice Sveučilišta omogućuju i pružaju svojim istrraživačima potporu za objavu znanstvenih i stručnih radova u zlatnom tipu otvorenog pristupa – objavom radova u časopisima koji su dostupni u otvorenom pristupu, u skladu sa Strategijom Sveučilišta 2021. – 2025., financijsku potporu kroz (su)financiranje troškova objave znanstvenih radova.
U slučaju objavljivanja u zlatnom tipu otvorenog pristupa Sveučilište od istraživača očekuje da u institucijski repozitorij pohrani digitalnu kopiju cjelovitog teksta.
Zeleni tip otvorenog pristupa podrazumijeva arhiviranje/samoarhiviranje odgovarajućih verzija radova u repozitorij matične ustanove.
Objavi rad u otvorenom pristupu bez troškova objave
Dijamantni časopisi s otvorenim pristupom su časopisi s takvim poslovnim modelom kojim se autorima ne naplaćuju troškovi objave radova (engl. Article Processing Charges – APC) te nema troškova pretplate za pristup objavljenim radovima za čitatelje.
Pronađi članke i časopise u otvorenom pristupu
CORE (Collection of open access research papers) – Znanstveni OA članci iz časopisa i arhiva publikacija.
DART-Europe E-theses Portal – Disertacije sa stotine europskih sveučilišta.
DOAB (Directory of Open Access Books) – Znanstvene recenzirane knjige u otvorenom pristupu iz različitih područja od raznih izdavača.
DOAJ (Directory of Open Access Journals) – baza cjelovitih tekstova koja sadrži znanstvene i stručne recenzirane časopise u otvorenom pristupu koji pokrivaju sva područja znanosti.
Elsevier Journal Finder – alat tvrtke Elsevier
Edanz Journal Selector – alat za odabir prikladnih časopisa izvan granica izdavača
JANE (Journal Article Name Estimator) – pomaže vam da odaberete odgovarajući časopis, fokusirajući se na discipline biomedicine. Pretraživanje je ograničeno na publikacije koje indeksira baza podataka Medline.
Journal checker tool – provjerava kompatibilnost časopisa s Planom S
OAPEN – Mrežna knjižnica i platforma za objavljivanje akademskih knjiga s otvorenim pristupom
Open Book Publishers – izdavač akademskih knjiga čije su elektroničke knjige dostupne svima
SCImago Journal & Country Rank – portal sadrži indikatore za ocjenjivanje časopisa i zemalja koji se temelje na Scopus bazi (npr. h-indeks, broj citata, SJR).
REPOZITORIJI
Zenodo – multidisciplinarni
Preprints – multidisciplinarni
Arxiv – fizika, matematika, informatika
bioRxiv – znanosti o životu
LawArxiv – pravo
medRxiv – medicina i zdravstvo
PsyArxiv – Bihevioralne znanosti
SocArxiv – Društvene i humanističke znanosti
Odgovorno dijeli svoje radove
Sherpa Romeo je online servis koji objedinjuje i predstavlja politike otvorenog pristupa izdavača i časopisa iz cijelog svijeta. Ovu uslugu koriste istraživači, osoblje repozitorija i timovi za potporu istraživanju diljem svijeta kako bi pomogli korisnicima razumijeti složena pravila otvorenog pristupa izdavača i časopisa.
Svaki registrirani izdavač ili časopis koji se nalazi u Romeu pažljivo je pregledan i analiziran od strane stručnog tima koji za rezultat pruža sažetke dopuštenja za samoarhiviranje i uvjete pod kojima autori mogu dijeliti svoje radove.