Što su Creative Commons licencije?
Autorsko djelo je izvorna intelektualna tvorevina iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja koja ima individualni karakter, neovisno o načinu, obliku i vrsti izražavanja.
- Autoru pripada autorsko pravo na svoje autorsko djelo samim činom nastanka autorskog djela.
- Autorsko pravo uključuje moralna i imovinska prava autora.
- Autor ima pravo odrediti hoće li, kada, gdje, kako i pod kojim uvjetima njegovo autorsko djelo biti prvi put objavljeno.
- Autor ima isključivo pravo činiti što hoće sa svojim autorskim djelom i koristima od njega, a sve druge isključiti iz njega, ako Zakonom o autorskom pravu nije drugačije određeno.
Ovo pravo uključuje:
- pravo umnožavanja
- pravo na distribuciju (pravo na tržište)
- pravo na priopćavanje autorskog djela javnosti
- pravo obrade
Autor može ugovorom, odobrenjem ili dopuštenjem za korištenje ili drugim pravnim aktom zasnovati pravo iskorištavanja autorskog djela za drugoga, ili mu prepustiti ostvarivanje autorskog prava.
Nositelj autorskog prava može licencirati ili uspostaviti pravo iskorištavanja svog djela u cijelosti ili djelomično.
Creative Commons je sustav davanja dopuštenja za korištenje određenog autorskog djela bez naknade, koji u međunarodno prihvaćenim okvirima, jednostavnim označavanjem varijante Creative Commons licencije (odnosno dopuštenja za korištenje djela), detaljno definira uvjete prema kojima je djelo dopušteno koristiti, bez ikakvog drugog ugovora ili pismenih uvjeta korištenja, budući da su svi uvjeti unaprijed definirani u svakoj varijanti licencije Creative Commons.
Pravni alati Creative Commons svima, od pojedinačnih kreatora do velikih tvrtki, daju jednostavan, standardiziran način dodjele dozvola za autorska prava na njihov kreativni rad. Osmišljeni su kako bi uspostavili ravnotežu unutar tradicionalne postavke “sva prava pridržana” koju stvara zakon o autorskim pravima. Korištenje CC licencije olakšava drugima korištenje vašeg rada bez ikakve administracije s vaše strane. Drugim riječima, ne morate dati dopuštenje za svaku upotrebu.
Postoji šest različitih licencija Creative Commons, kao i jedan alat za dodjelu javne domene.
Samo izvorni autor djela ili drugi zakoniti nositelj prava može licencirati i označiti djelo licencijom Creative Commons.
Autorsko pravo mora postojati u djelu koje se licencira. Morate biti vlasnik autorskih prava na djelo da biste na njega stavili CC licenciju. Ako ste autorska prava dodijelili nekome drugome, više niste njihov vlasnik.
Licencije Creative Commons mogu se primijeniti na sva djela koja potpadaju pod autorska prava, uključujući knjige, članke, fotografije, prezentacije, filmove, glazbu, skupove podataka, blogove i web stranice.
BY
Attribution required - obavezno pripisivanje (za svih 6 licenci), zasluge se moraju pripisati kreatoru.
NC
NonCommercial - nije dopuštena komercijalna uporaba. Dopuštena je samo nekomercijalna uporaba djela.
SA
Share-Alike - Dijeli pod istim uvjetima. Prilagodbe se moraju dijeliti pod istim uvjetima.
ND
NoDerivatives - promjena nije dopuštena. Nisu dopuštene nikakve izvedenice ili adaptacije djela..
Kako možete koristiti Creative Commons licencije?
CC BY – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima distribuciju, remiksiranje, prilagodbu i nadogradnju materijala u bilo kojem mediju ili formatu, sve dok se pripisuje autoru. Licencija dopušta komercijalnu upotrebu.
CC BY-SA – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima distribuciju, remiksiranje, adaptaciju i nadogradnju materijala u bilo kojem mediju ili formatu, sve dok se pripisuje autoru. Licencija dopušta komercijalnu upotrebu. Ako remiksate, adaptirate ili gradite na materijalu, morate licencirati modificirani materijal pod istim uvjetima.
CC BY-NC – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima distribuciju, remiksiranje, prilagodbu i nadogradnju materijala u bilo kojem mediju ili formatu samo u nekomercijalne svrhe i samo pod uvjetom da se pripisuje autoru.
CC BY-NC-SA – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima distribuciju, remiksiranje, prilagodbu i nadogradnju materijala u bilo kojem mediju ili formatu samo u nekomercijalne svrhe i samo pod uvjetom da se pripisuje autoru. Ako remiksate, adaptirate ili gradite na materijalu, morate licencirati modificirani materijal pod istim uvjetima.
CC BY-ND – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima kopiranje i distribuciju materijala u bilo kojem mediju ili formatu samo u neprilagođenom obliku i samo pod uvjetom da se pripisuje autoru. Licencija dopušta komercijalnu upotrebu.
CC BY-NC-ND – Ova licencija dopušta ponovnim korisnicima kopiranje i distribuciju materijala u bilo kojem mediju ili formatu samo u neprilagođenom obliku, samo u nekomercijalne svrhe i samo dok se pripisuje autoru.
Javna domena Creative Commons
CC0 (CC Zero) je alat za javnu namjenu koji kreatorima omogućuje da se odreknu svojih autorskih prava i stave svoja djela u svjetsku javnu domenu. CC0 omogućuje ponovnim korisnicima distribuciju, prilagođavanje i nadogradnju materijala u bilo kojem mediju ili formatu, bez uvjeta. Ako djelo ne ispunjava uvjete za zaštitu autorskih prava ili je njegovo autorsko pravo isteklo, a djelo je u javnoj domeni, tada CC licenca nije potrebna. Svatko može koristiti, objavljivati i prilagođavati to djelo bez dopuštenja.
Kako upravljati Creative Commons licencijama?
Prije nego što primijenite CC licenciju ili CC0 na svoj rad, morate razmotriti neke važne stvari:
- Licence i CC0 ne mogu se opozvati. To znači da nakon što primijenite CC licenciju na svoj materijal, svatko tko je dobije može se pouzdati u tu licenciju sve dok je materijal zaštićen autorskim pravom, čak i ako ga kasnije prestanete distribuirati.
- Morate posjedovati ili kontrolirati autorska prava na djelo. Samo nositelj autorskog prava ili netko s izričitim dopuštenjem nositelja autorskog prava može primijeniti CC licenciju ili CC0 na djelo zaštićeno autorskim pravima. Ako ste izradili djelo u okviru svog posla, ne smijete biti nositelj autorskog prava.
- Postoje brojne stvari koje biste trebali uzeti u obzir prije nego što na svoj rad primijenite licenciju Creative Commons ili prije korištenja materijala s licencoijom Creative Commons.
Razmatranja za davatelje licence – Ako licencirate vlastiti rad
Razmatranja za nositelje licence – Tuđe licencirano djelo
Web stranica Creative Commons ima korisnu stranicu koja pruža informacije o različitim licencijama i vodi vas kroz proces odabira. U izborniku jednostavno odgovorite na nekoliko pitanja, ispunite polja koja su vam potrebna i primite već formatirani HTML kod.
CC-licenciranje vašeg rada je jednostavno. Sve što trebate učiniti je odabrati CC licenciju koja odgovara vašim potrebama i zatim taj izbor priopćiti na način koji će biti jasan ljudima koji naiđu na vaš rad. Kao dio ove komunikacije, trebali biste uključiti poveznicu na licenciju koju ste odabrali.
To može biti jednostavno poput malog teksta koji navodi i povezuje licenciju u obavijesti o autorskim pravima, poput ove:
© 2019. Ovo je djelo licencirano pod licencijom CC BY 4.0.
…ili tako složeno kao što je ugrađivanje informacija o licenciji na vaše web mjesto pomoću HTML koda povezanog s određenom licencijom. Upotrijebite Creative Commons License Chooser za dobivanje relevantnog HTML koda.
Na autorskom djelu (tiskanom ili elektroničkom – na početku dokumenta s impresumom) – mora biti jasno naznačeno pod kojim uvjetima i na koji način se može koristiti.
Stavlja se generirana slika licencije i tekst (djelo predviđeno za korištenje pod licencom <naziv licence>).
Iz Politike otvorene znanosti UNIRI
- Publikacije
- znanstvene i stručne radove;
- monografije i poglavlja u knjigama
- zbornike radova znanstvenih i/ili stručnih skupova u organizaciji Sveučilišta ili njegovih sastavnica
- udžbenike;
- referentna djela (stručne radove);
- završne, diplomske i doktorske radove koji nastaju na Sveučilištu ili njegovoj sastavnici;
- obrazovne sadržaje, te
- ostale materijale Sveučilišta i njegovih sastavnica
2. Istraživačke podatke
- Sveučilište podržava otvoreno licenciranje i upotrebu Creative Commons licencija
- u slučaju zelenog otvorenog pristupa, Sveučilište očekuje da se cjelovit tekst publikaciija odmah učini javno dostupnim pod standardnom otvorenom licencijom (CC BY)
- u slučaju “zatvorenih” publikacija očekuje se da se metapodaci vezani uz publikaciju uline otvoreno dostupnima pohranom u institucijski repozitorij. Podaci se pritom licenciraju pod CC 0 licencijom u skladu s FAIR načelima
- potiče se autore na zadržavanje autorskih prava nad autorskim djelima i ustupanje izdavačima samo onih prava potrebnih za objavljivanje. Svi istraživački članci trebali bi biti dostupni s CC BY licencijom u skladu s PlanS Rights Retention Strategy
- preporuka dionicima nastavne djelatnosti je, pak, pohrana obrazovnih materijala u institucijski repozitorij uz uporabu CC BY licencije gdje zadržavaju autorsko pravo i pravo na objavljivanje bez ograničenja