Gdje možeš pronaći informacije o objavljenim radovima/istraživanjima?
Podatke o knjigama koje su objavljene u Hrvatskoj moguće je pronaći u knjižničnim katalozima. Najsveobuhvatniji katalog za knjige koje danas izlaze je katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu a podatke o knjigama koje se nalaze u knjižnicama riječkog sveučilišta (Sveučilišna knjižnica Rijeka i knjižnice fakulteta) mogu će pronaći u Skupnom katalogu Sveučilišta u Rijeci.
Podaci o knjigama koje su izdane u svijetu mogu se pronaći u jednom od najsveobuhvatnijih svjetskih knjižničnih kataloga WorldCat katalogu.
Googe nudi specijaliziranu tražilicu za pretraživanje knjiga koja pretražuje dio knjiga svjetskih izdavača – Google Books. Za velik dio knjiga je dostupan dio sadržaja. Velik dio knjiga u otvorenom pristupu može se pronaći preko tražilice DOAB.
Najsveobuhvatniji podaci o znanstvenim i stručnim radovima koje su objavili hrvatski znanstvenici u proteklih 15-ak godina mogu se pronaći u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji (CROSBI) u koju znanstvenici upisuju podatke o svojim radovima.
Podaci o člancima objavljenima u časopisima mogu se pronaći u različitim bazama podataka. Knjižnice na svojim mrežnim stranicama objavljuju popise baza kojima omogućuju pristup. Popis baza podataka kojima možete pristupiti putem Sveučilišne knjižnice Rijeka, a koje su ujedno baze koje se pretplaćuju nacionalnom pretplatom, možete pronaći na ovom popisu.
Posebno su popularne bibliografske baze Web od Science Core Collection i Scopus koje su najsveobuhvatnije svjetske bibliografske baze u kojima se mogu pronaći podaci o člancima objavljenima u svjetski priznatim časopisima i konferencijskim zbornicima.
Bazama kojima se plaća pristup možete pristupiti sa sveučilišne mreže sa svih lokacija na Sveučilištu kao i udaljeno. Udaljeno se može pristupiti putem Portala elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu. Na mrežnoj stranici Portala u izborniku se odabere opcija Proxy gdje se osoba prijavi sa svojim aai@edu.hr identitetom. Za pojedine baze omogućen je i pristup putem korištenja Shibboletha pri čemu se za prijavu također koristi aai@edu.hr identitet.
Googe nudi specijaliziranu tražilicu za pretraživanje članaka u časopisima, konferencijskih radova i sl. – Google Scholar, koja može biti izvrstan alat za početno pretraživanje.
Podaci o doktorskim radovima obranjenima u Hrvatskoj u posljednjih 20-ak godina, kao i sam cjeloviti tekst većine radova, mogu se pronaći u Nacionalnom repozitoriju disertacija i znanstvenih magistarskih radova.
Podaci o doktorskim radovima obranjenima u drugim državama mogu se pronaći u institucijskim repozitorijima čiji popis možete pronaći pomoću pretraživača repozitorija OpenDOAR, kao i na portalu DART – Europe E-theses Portal koji ujedinjuje više repozitorija doktorskih disertacija europskih sveučilišta.
Podaci o objavljenim istraživačkim podacima, koji se danas sve češće objavljuju u otvorenom pristupu, mogu se pronaći različitim multidisciplinarnim i predmetnim repozitorijima. U Hrvatskoj se istraživački podaci iz različitih područja znanosti mogu pronaći u digitalnim akademskim repozitorijima okupljenima na nacionalnoj infrastrukturi Dabar, a istraživački podaci iz društvenih znanosti mogu se pronaći u Hrvatskom arhivu podataka za društvene znanosti (CROSSDA).
Istraživački podaci hrvatskih i svjetskih znanstvenika mogu se pronaći i u repozitoriju Zenodo kao i u brojnim drugim repozitorijima čiji popis možete pronaći putem tražilice re3data.
Korisne tehnike pretraživanja
- Omogućuje pronalaženje većeg broja riječi istoga korijena
- Najčešći znak za kraćenje je * (asterisk; zvjezdica)
npr. human* – obuhvaća sve riječi s korijenom human (npr. human, humanity, humanitation, humanistic, humanoid, human’s)
preporučuje se za pretraživanje riječi u množini ako imaju isti korijen (kako bi uključili i izraz u jednini i izraz u množini)
npr. adolescent* uključuje i riječ adolescent i adolescents
- Omogućuje pronalaženje određenog izraza/fraze
- koriste se navodnici: „“
npr. “information literacy”; “sustainable development”, “young adult*“
AND – sužava pretraživanje
- Rezultati pretraživanja uključuju samo one zapise koji sadrže sve izraze koji su povezeni operatorom AND
npr.: bullying AND school* – obuhvaćeni su samo zapisi koji navode i jednu i drugu riječ
OR – proširuje pretraživanje
- Koristi se za pretraživanje sinonima ili sličnih pojmova
- Rezultati pretraživanja uključuju zapise koji sadrže ili jednu ili drugu riječ ili obje riječi
npr: bullying OR cyberbullying
NOT – sužava pretraživanje
- Koristi se za isključivanje nekog pojma iz pretraživanja
npr.: bullying NOT cyberbullying – dobit ćemo samo one zapise koji sadrže riječ bullying, ali ne i one koji sadrže i bullying i cyberbullying